GIS - analizy przestrzenne

200 km inspekcji lotniczej rzek

December 13, 2018

Projekty przeciwpowodziowe, w których bierzmy udział wiążą się z wieloma rodzajami inspekcji terenowych. Między innymi z pomiarami geodezyjnymi cieku, doliny oraz kluczowych urządzeń hydrotechnicznych. Istotnym elementem prac są również inwentaryzacje przyrodnicze, które wykorzystywane są przez specjalistów innych branż (GIS, modelowanie, projektowanie), potrzebujących często szczegółowej wiedzy na temat lokalnych uwarunkowań, głównie topografii. Dlatego też w przypadkach, w których można sobie na to pozwolić, wykonujemy szczegółowe inspekcje terenowe zbierając wszelkie dane (dokumentacja fotograficzna i filmowa, dane przestrzenne, szkice).

W przypadku projektów znacznie rozległych obszarowo zasadnym staje się stosowanie nalotów inspekcyjnych, które dostarczają wielu informacji o terenie lub pomagają szybko i precyzyjnie wskazać obszary wymagające dodatkowych, szczegółowych inspekcji.

 

Kamera Hasselblad H6D-100C

 

Na zlecenie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie RZGW we Wrocławiu, w ramach współfinansowanego przez Bank Światowy projektu, którego jednym z elementów jest studium „Ochrona przed powodzią Kotliny Kłodzkiej ze szczególnym uwzględnieniem Miasta Kłodzka” została wykonana inwentaryzacja lotnicza ponad 200 kilometrów rzek. Zadanie zrealizowane zostało przy użyciu lekkiego helikoptera oraz średnioformatowej kamery o matrycy 100 megapikseli. Rezultatem wykonanego nalotu są głównie zdjęcia ukośne wykonane z wysokości około 300 metrów AGL (Above Grand Level).

Kotlina Kłodzka oraz poglądowy zasięg inspekcji

 

Każde zdjęcie posiada współrzędne geograficzne co pozwala na połączenie z zasobami mapowymi oraz z bazami danych przestrzennych (lokalizacje wałów, strefy zalewu, kilometraż rzeki, itp.). Taki materiał stanowi narzędzie umożliwiające poznanie aktualnego stanu koryta rzeki oraz sąsiedniej infrastruktury – jest to niezbędne z punktu widzenia pracy zespołu projektantów, hydrologów i zespołu GIS.

Zadanie zostało wykonane we współpracy z firmą Geomatic Michał Wyczałek.

Rzeka Ścinawka, okolice wsi Bierkowice na zachód od Kłodzka

 

Rzeka Biała Lądecka, okolice wsi Radochów

 

Nysa Kłodzka, okolice Domaszkowa

 

Author
Patryk Pszczółkowski; Kierownik Zespołu GIS; patryk.pszczolkowski@sweco.pl; Mobile +48 532 204 475

Comments

  1. Maciej Zdralewicz

    Z tego co się orientuję to nie były tylko naloty, ale i pomiary geodezyjne. Myślę że warto pochwalić się i tym produktem, bowiem stanowi on uzupełnienie do przedstawianego powyżej i dopiero razem tworzą spójną całość.

  2. Patryk Pszczółkowski

    Panie Macieju, zgadza się, w zakresie prac była duża kampania pomiarowa.
    Pomyślimy nad takim wpisem, dziękujemy za sugestię.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

På sweco.se använder vi cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Vi lagrar ingen personlig data. Om du inte accepterar cookies kan du stänga av det via din webbläsare.