Urban Insight

Czy przetrwalibyśmy bez energii?

February 5, 2019

Wyobraźmy sobie, że pewnego dnia na całym świecie zabrakłoby prądu. Wszystkie systemy bezpieczeństwa, transport, łączność i wiele innych wykorzystywanych na co dzień rzeczy, o których nawet nie zdajemy sobie sprawy, przestały by działać. Czy dalibyśmy radę przetrwać, czy świat pogrążyłby się w całkowitym chaosie?

Pytanie pozostawiam bez jednoznacznej odpowiedzi. Wydaje się jednak, że przedstawiona wyżej wizja rodem z katastroficznego filmu, jest mało prawdopodobna. Większość krajów, a wraz z nimi najważniejsze instytucje i organy mają zaprojektowane systemy awaryjnego zasilana. Jednak bez cienia wątpliwości możemy stwierdzić, że coraz większy rozwój cyfryzacji i jej wpływ na nasze codzienne życie w połączeniu z gwałtownymi zmianami klimatu, powodują, że stajemy się coraz bardziej podatni na tego typu sytuacje, a ich skutki, z każdym rokiem będą dla nas coraz bardziej dotkliwsze.

Według Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu działającego przy ONZ, ekstremalne zjawiska pogodowe związane właśnie ze zmianami klimatu, mogą stać się w przyszłości coraz bardziej powszechne. Silne burze połączone z porywistym wiatrem i nawalnym deszczem, intensywne opady śniegu mogą być przyczyną zarówno długich, jak i obszarowo najbardziej rozległych zakłóceń w dostawie energii elektrycznej.

Jednym z ostatnich przykładów jest np. Storm Alfrida, który pozbawił elektryczności około 100 000 gospodarstw domowych w Szwecji, natomiast w miejscowości Åland w Finlandii spowodował przerwy w zasilaniu energią do 93 procent gospodarstw domowych.

Ekstremalnym zjawiskom pogodowym nie możemy zapobiec. Możemy natomiast zacząć projektować nasze miasta w taki sposób, aby w jak największym stopniu niwelować ich negatywne skutki. O tym właśnie jest pierwszy w tym roku Raport Urban Insight zatytułowany: Elektryczność: jak długo przetrwalibyśmy bez niej, w którym to autorzy: Erkki Härö, Sanna-Maria Järvensivu, Jussi Alilehto i Pasi Haravuori ze Sweco Finland, przedstawiają sposoby, w jakie miasta i społeczności mogą lepiej przygotować się na przerwy w zasilaniu oraz konsekwencje w przypadku, jeżeli tego nie zrobią.

Strona poświęcona Urban Insight dostępna jest tutaj>>>, a sam raport tutaj>>>

Urban Insight to inicjatywa, która dostarcza informacji na temat zrównoważonego rozwoju europejskich obszarów miejskich, ujętych z punktu widzenia osób je zamieszkujących i w oparciu o globalną wiedzę całej grupy Sweco. Jest to projekt długofalowy o cyklicznym (rocznym) charakterze. Jego efektem są coroczne publikacje kilku raportów opracowanych przez ekspertów Sweco, opisujące jeden, co roku inny, motyw przewodni związanym bezpośrednio z europejskimi obszarami miejskimi.

W 2018 było to Urban Move, w 2019 jest to Urban Enrgy.

Author
Bartosz Dowojna; Specjalista ds. Komunikacji i Rozwoju w Sweco Consulting; bartosz.dowojna@sweco.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

På sweco.se använder vi cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Vi lagrar ingen personlig data. Om du inte accepterar cookies kan du stänga av det via din webbläsare.