Sweco w Polsce

Blog

Pracownicy Sweco Consulting zwycięzcami Copernicus Hackathon Polska 2020

May 5, 2020

Zwycięzcą tegorocznego konkursu Copernicus Hackathon Polska 2020 został zespół składający się z pracowników Sweco Consulting, który stworzył narzędzie do wspomagania zarządzania wodą opadową z wykorzystaniem danych satelitarnych -„Let’s Save The Rain”.

Zwycięski zespół wygrał nagrodę główną – uczestnictwo w rocznym, międzynarodowym programie Copernicus Acceleration, który pomoże rozwinąć ich pomysł w pełnowartościowy biznes. Finał hackathonu został przeprowadzony w całości online, ze względu na pandemię koronawirusa i związane z nią ograniczenia.

Pierwsza część Copernicus Hackathon odbyła się 7 marca, jeszcze w tradycyjnych warunkach, w przestrzeni łódzkiego SkyHuba. Był to dzień szkoleń i warsztatów z udziałem ekspertów z branży. Planowany na następny tydzień finał został już rozegrany w 100% online. Zespoły nagrały swoje finałowe prezentacje na wideo i przesłały do oceny jury. Następnie przeprowadzona została seria telekonferencji z każdym z zespołów, podczas której uczestniczy odpowiadali na nurtujące pytania dotyczące przesłanych projektów. Po tej części jury wybrało zwycięzców konkursu.

Zespoły i nagrody
Nagrodę główną, udział w międzynarodowym programie akceleracyjnym Copernicus, wygrał zespół z Poznania, składający się z pracowników naszej firmy. Ich projekt “Let’s Save The Rain” – to narzędzie do wspomagania zarządzania wodą opadową z wykorzystaniem danych satelitarnych. Członkami zwycięskiego zespołu byli: Kamil Jawgiel, Katarzyna Pędziwiatr, Krzysztof Achtenberg, Olga Nowakowska i Maria Dolniak. Projekt powstał pod patronatem Sweco Consulting.

Poza nagrodą główną, przyznane zostały nagrody dodatkowe:

  • Nagroda od Space Bridge Fund – 20 godzin mentoringowych – powędrowała do naszego zespołu Let’s Save The Rain.
  • Nagroda firmy Kapitech, 10 godzin mentoringowych, została przyznana AgriSen – zespołowi z Rumunii, który zaproponował platformę monitoringu pól dla rolników, organizacji rządowych i naukowców.
  • Voucher dostępu do serwisu CreoDIAS także powędrował do zespołu AgriSen.

W finale wzięły także udział dwa inne zespoły. Almine CityForm z Krakowa zaproponował narzędzie wspomagające projektowanie infrastruktury miejskiej, planowanie inwestycji i prognozowanie popytu obywateli na usługi oraz zespół Urban Alert z Łodzi, który stworzył aplikację rozpoznającą inwestycje i budynki niezgodne z lokalną polityką przestrzenną i wysyłającą powiadomienia dla samorządów lokalnych.

Jury 

Jury Copernicus Hackathon składało się z przedstawicieli firm: Kapitech, Astri Polska, Instytutu Geodezji i Kartografii, Polskiej Agencji Kosmicznej oraz Space Bridge Fund.  

Czym jest Program Copernicus? 

Program Copernicus to program obserwacji Ziemi (Earth Observation) za pomocą satelitów, które każdego dnia zbierają dane o naszej planecie w świetle widzialnym, podczerwonym i z zastosowaniem obserwacji radarowej. Realizowany jest przez Komisję Europejską we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną. Dane z programu Copernicus są ogólnodostępne i darmowe. Celem Copernicus Hackathon jest  znalezienie nowych dziedzin, w których dane te mogą zostać wykorzystane (rozwinięcie nowych firm przedsięwzięć oraz projektów z sektora Earth Observation). Poza tym istotne jest również zbadanie zmian zachodzących na Ziemi, co pomoże w m.in.: odpowiednim dobrze środków zaradczych w czasie zmian klimatycznych, niestabilności pogody oraz wyczerpywania się surowców naturalnych. 

Na czym polega hackathon? 

Hackathon to wydarzenie, podczas którego uczestnicy w krótkim okresie czasu (od kilku godzin do kilku dni) opracowują nowe rozwiązania, programują aplikacje i strony internetowe rozwiązując przy tym postawione przed nimi wyzwania. Wszystko odbywa się w formie merytorycznej rywalizacji, która pozwala wypracować ciekawe narzędzia i metody. Ze względu na złożoną naturę wykorzystania danych satelitarnych z programu Copernicus, ta edycja hackathonu była podzielona na dwie części – warsztatową i konkursową. 

Szczegółowe informacje o wydarzeniu dostępne są na stronie www.copernicus-hackathon.pl 

https://geoforum.pl/news/28861/poznalismy-zwyciezcow-copernicus-hackathon-polska-2020 

http://gisplay.pl/nawigacja-satelitarna/8571-znamy-zwyciezcow-copernicus-hackathon-polska-2020.html 

https://weneedmore.space/znamy-zwyciezcow-copernicus-hackathon-polska-2020/ 


Kontakt:

 

Author
Bartosz Dowojna; Specjalista ds. Komunikacji i Rozwoju w Sweco Consulting; bartosz.dowojna@sweco.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

På sweco.se använder vi cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Vi lagrar ingen personlig data. Om du inte accepterar cookies kan du stänga av det via din webbläsare.